Rachunkowość i Sprawozdawczość w jsfp

popełniane błędy

  1. Aktualizacja przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, elementy obligatoryjne, rodzaje uproszczeń przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych – stwierdzane nieprawidłowości – jak ich uniknąć? Propozycja polityki rachunkowości – do wykorzystania.
  2. Wydatki budżetowe: znaczenie planu wydatków, istota zaangażowania, możliwość zaciągania zobowiązań dla zapewnienia ciągłości działania, wydatki majątkowe i wydatki bieżące (znaczenie podziału).
  3. Dochody i przychody jednostek sektora finansów publicznych – ewidencja w zakresie przypisu i wpłaty, realność sald kont rozrachunkowych w zakresie należności i nadpłat.
  4. Zasady sporządzania sprawozdań budżetowych związanych z gromadzeniem dochodów i ponoszeniem wydatków w jednostce budżetowej. Ujmowanie w sprawozdaniu Rb 27S należności spornych i wątpliwych.
  5. Odpisy aktualizujące należności w świetle ustawy o rachunkowości.
  6. Ujęcie należności z tytułu dochodów związanych z realizacją zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w części należącej JST w zakresie wykazywania w § 236. Korekty sprawozdań.
  7. Problemy ewidencji należności i dochodów, w tym m.in. nadpłaty, należności sporne i wątpliwe, należności długoterminowe, przedawnienia. Nieprawidłowości w zakresie umarzania należności o charakterze cywilnoprawnym. Wskazówki jak uniknąć błędów w praktyce.
  8. Zasady sporządzania sprawozdań z operacji finansowych,  powiązania danych pomiędzy poszczególnymi sprawozdaniami i możliwość ich weryfikacji. Korekty sprawozdań. Popełniane błędy omówione na przykładach.
  9. Znaczenie poprawnego stosowania klasyfikacji budżetowej – najczęstsze problemy interpretacyjne paragrafów dochodów i wydatków.
  10. Rozliczenie wydatków o charakterze inwestycyjnym oraz wydatków remontowych. Ewidencja i amortyzacja środków trwałych. Popełniane błędy. Przykłady.
  11. Gospodarowanie mieniem ruchomym w j.s.t. – sprzedaż, nieodpłatne przekazanie, likwidacja – wykaz schematów księgowań w zakresie operacji dotyczących zwiększeń i zmniejszeń stanu środków trwałych.
  12. Najczęstsze błędy przy udzielaniu, przekazywaniu i rozliczaniu dotacji: przekazanie lub udzielenie dotacji z naruszeniem zasad lub trybu przekazywania lub udzielania dotacji, nie zatwierdzenie w terminie przedstawionego rozliczenia dotacji, nie ustalenie kwoty dotacji do zwrotu w prawidłowej wysokości, wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotację, nie rozliczenie w terminie otrzymanej dotacji, niedokonanie w terminie zwrotu dotacji w należnej wysokości. Podpowiedzi jak uniknąć nieprawidłowości w tym zakresie.
  13. Inwentaryzacja – zasady i terminy inwentaryzacji, metody inwentaryzacji, popełniane błędy, inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych, ewidencja i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.
  14. Odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych z tytułu nieprawidłowości i błędów w sprawozdaniach. 
  15. Przykłady nieprawidłowości stwierdzanych w poszczególnych sprawozdaniach oraz w zakresie prowadzonych ksiąg rachunkowych.
  16. Kontrola zarządcza w jednostce – zakres stosowania i odpowiedzialność.

https://mateusz553.clickmeeting.com/szkolenie-online-rachunkowosc-i-sprawozdawczosc/register

Zapewniamy: szkolenie, materiały szkoleniowe, certyfikat

Zgłoszenia: e-mail osd.edytor@wp.pl / tel. (86) 218 27 02 / fax (86) 218 27 11 / kom. 512 442 623

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy wypełniony i wysłany na adres: osd.edytor@wp.pl

W przypadku rezygnacji ze szkolenia (dzień przed, w dniu szkolenia lub po jego potwierdzeniu) Ośrodek Edytor może obciążyć zakład delegujący kosztami szkolenia.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.